This page is available for sponsorship! Click here for more information on page sponsorship.

All-state teams — Wyoming High School Football History

Unless otherwise noted, all-state teams were selected by the Wyoming Coaches Association.

1939
As chosen by Walter Harris, Sheridan Press
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Fred Marble, B.
LARAMIE: Bob Edgerton, G; Gene Smith, B.
NATRONA: Stan Hendrickson, E; Warren Rash, T; Dale King, G; Vic Niethammer, B; Earl Ray, alternate.
POWELL: Lewis Roney, E.
RIVERTON: Bud Suter, T.
SHERIDAN: Ray Zowada, C; Bill Sweem, B.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: N. Taylor, C.
KEMMERER: Schickich, B.
LARAMIE: Paul Brown, G.
NATRONA: Floyd Volker, E; Bugs Perales, B.
POWELL: Jim Young, T.
RIVERTON: Oren Maxwell, T; Clyde Beedle, B.
ROCK SPRINGS: Erzen, G.
SHERIDAN: Don Carroll, E; Frank Schaffer, B; Donald Cory, alternate.


1938
As chosen by the United Press International
ALL CLASSES
First team

BASIN: Jerry Henderson, QB.
CHEYENNE CENTRAL: Fred Marble, LG; Clyde Driscoll, C; Orville Horst, RH.
NATRONA: Les Spicer, LT; Leonard Scott, RE; Vic Neithammer, LH.
ROCK SPRINGS: George Okano, RG.
SHERIDAN: Dick Woods, LE; Kenneth Bird, RT; Bob Pullin, FB.

Second team

BASIN: Ed Leinweber, LG; Earl Root, RH.
CHEYENNE CENTRAL: Yonko Yonkoff, LH.
LARAMIE: Art Radichal, RT.
NATRONA: A.G. Noel, FB.
POWELL: Bob Roney, RE.
RIVERTON: Jim Suter, C.
SUNDANCE: Leland Landers, QB.
THERMOPOLIS: Dick Jensen, LT.
TORRINGTON: J.D. Jett, LE.
WORLAND: Joe Merz, RG.

Alternates

BUFFALO: Melvin Graham, B.
GILLETTE: Bill Wilson, B.
LARAMIE: Eugene Jones, B.
LOVELL: Boise Asay, B.
MIDWEST: Earl Berry, B.
NATRONA: Walt Jones, B.
ROCK SPRINGS: Barney Ferrero, B
TORRINGTON: Joe Canfield, B.


1937
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Oscar Brevdy, LG.
KEMMERER: Joe Evans, RT.
LOVELL: Ivan Threet, B.
NATRONA: Walter Bentley, LE; Francis Rissler, LT; Gene LaVelle, C; Bob Sears, RG; John Hancock, RE; Walter Cook, B; Ray Leonard, B.
SHERIDAN: Jerry Gwinn, B.

Second team

BUFFALO: Pete Camino, RH.
LOVELL: Boice Asay, LE; Eldridge Threet, LT.
NATRONA: Frank Sanders, RG; Irwin Butler, RT; Leonard Scott, RE; Paul Sedar, FB.
SHERIDAN: Bob Switzer, LG; Charles Endicott, LH.
THERMOPOLIS: Clyde Smith, C.
WHEATLAND: Bob Gullette, QB.

Third team

BASIN: Darrel Robertson, T.
CODY: Elmo Johnston, QB.
KEMMERER: Koren, FB.
NATRONA: Lee Miner, G; LeRoy Trout, C; Vic Niethammer, HB.
ROCK SPRINGS: Nick Krpan, E.
SHERIDAN: Vern Hunnell, T; Pete Booras, HB.
WORLAND: Warren Groshardt, E; Willie Ujifusa, G.


1936
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

LANDER: F. Miller, RT.
NATRONA: Tom O’Donnell, C; John Hancock, RE; Melvin Bedsaul, FB.
POWELL: W. Garretson, HB.
ROCK SPRINGS: F. Liska, LT; Bill Strannigan, QB.
SHERIDAN: Bernard Thomas, LE; Sam Mavrakis, LG; Charles Endicott, HB.
WORLAND: John Merz, RG.

Second team

BASIN: Jerry Henderson, LE.
BUFFALO: Robert Kube, RG.
CHEYENNE CENTRAL: Walt Oslund, RE; Bill Cook, QB.
CODY: Dominick Feeley, HB.
LANDER: L. Miller, LG.
LOVELL: Raymond Piret, C.
NATRONA: Walter Cook, HB.
POWELL: Floyd Floan, LT.
ROCK SPRINGS: Berta, FB.
SHERIDAN: Rudy Stanko, RT.


1935
As chosen by the staff of the Sheridan Press
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Roy Moyer, G; Gary Landman, LH.
GILLETTE: Kirk Coulter, T.
LARAMIE: Vern Richards, QB.
NATRONA: Don Allison, E; Harry Schrieber, T; Bob Price, G.
ROCK SPRINGS: M. Bekakis, E; Clayton Thobro, G; W. Bell, RH.
SHERIDAN: Gus Booras, E; Joe Kurtz, C; Lucien Moncini, FB.
THERMOPOLIS: Lato Galovich, T.
WORLAND: Leonard Sprague, C.

Alternate first-team backs

BASIN: Paul Sanders, B.
EVANSTON: Sammy Booth, B.
NEWCASTLE: Smith Whitman, B.
POWELL: Ancil Walters, B.
RAWLINS: Clyde Pryce, B.

Second team

GILLETTE: S. Dickey, E.
KEMMERER: Haywood, RH.
LANDER: H. Brown, QB.
LARAMIE: Mike Sliman, LH.
MIDWEST: Robinette, T.
NATRONA: Don Miller, G; Melvin Bedsaul, FB.
POWELL: Don Kimbrough, T.
ROCK SPRINGS: Marriaton, C.
SHERIDAN: Tony Belmont, LH; George Perry, Utility.
THERMOPOLIS: J. Aggus, E.
WORLAND: J. Metz, G.

Third team

BUFFALO: Frank Hibler, G.
EVANSTON: Ortga, T.
KEMMERER: Martin, E.
LINGLE: Virgil Morehead, LH.
MIDWEST: Barsh, FB.
NEWCASTLE: Ralph Williams, G.
POWELL: Floyd Floan, C.
ROCK SPRINGS: Loyos, T.
SHERIDAN: Ray Neighbors, QB.
SUNDANCE: Belden, RH.
WORLAND: Pickett, E.


1934
As chosen by Harry Ukelele, Sheridan referee
ALL CLASSES
First team

BUFFALO: Hollis Voiles, C.
CHEYENNE CENTRAL: King, LT.
GILLETTE: Atterbury, LH.
LANDER: Lee, QB.
LARAMIE: Chris Knudsen, RT.
LOVELL: Johnny Winterholler, RH.
NATRONA: Bob Price, RG; Pete Sedar, FB.
ROCK SPRINGS: Martin Krpan, RE.
SHERIDAN: Lucien Moncini, LG; Merrill Walters, LE; Joe Kurtz, Utility.

Second team

BASIN: Shelton, C.
CHEYENNE CENTRAL: Charles Bentson, QB.
COWLEY: Johnson, LE.
LANDER: Brown, FB.
LARAMIE: Rasmussen, RE.
MIDWEST: Faris, LH.
NATRONA: Lee Shrum, RH.
ROCK SPRINGS: Clayton Thobro, LG.
SHERIDAN: Frank Kalisinsky, RT; August Moncini, RG; Forest Bird, LT.

Third team

EVANSTON: Neville, LT
GREYBULL: Bird, RG.
NATRONA: Harry Trollope, RT.
NEWCASTLE: Christy Smith, LE.
RAWLINS: Jack Teers, C.
RIVERTON: Dave Hays, LH.
ROCK SPRINGS: Liska, LG.
SHERIDAN: Leonard Stone, RH.
SUPERIOR: Kezle, QB.
THERMOPOLIS: Winchester, RE.
WORLAND: Vonce, FB.


1933
As chosen by Harry Ukelele, Sheridan referee
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Estes, T.
GILLETTE: Boston, E.
LANDER: Robeson, G; Logsdon, C.
NATRONA: Pete Sedar, E; Bill Albright, QB; Orlo Thomas, HB.
RAWLINS: Wilmer Johnson, G.
ROCK SPRINGS: Melinkovick, HB.
SHERIDAN: George Perry, E; Lance Novakovich, FB.

Second team

BUFFALO: Hollis Voiles, C.
EVANSTON: Roville, T.
GILLETTE: Roscoe McCalla, HB.
GREEN RIVER: Siegel, FB.
LARAMIE: Rasmussen, E; Bobby Prahl, G.
NATRONA: Roy Garrett, T; Archie Morrison, E.
RIVERTON: J. Lacey, HB.
ROCK SPRINGS: Clayton Thobro, G.
SHERIDAN: Thurlow Doyle, QB.

Third team

GREEN RIVER: Welsh, G.
LARAMIE: Dale Warner, QB.
NATRONA: Gene Moore, C.
NEWCASTLE: Bob Townley, FB.
RAWLINS: Jack Teers, T.
ROCK SPRINGS: James Travis, HB.
SHERIDAN: Frank Kalasinsky, T; Ed Knudson, E; Willie Ball, HB.
SUNDANCE: Leslie Lane, G.
THERMOPOLIS: Dana Powell, E.


1932

Not yet available.


1931
As chosen by the Associated Press
ALL CLASSES
First team

BUFFALO: Fred Kostenbauer, FB.
CHEYENNE CENTRAL: Norman Vetter, LE; John Erickson, C; Albert Berger, LH.
KEMMERER: Wright, QB.
SHERIDAN: Jack Russell, LT; Charles Cohn, RG; Hummer, RT; Earl Honeywell, RE; Thurlow Doyle, RH.
THERMOPOLIS: Edward Blaschke, LG.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Charles Miller, QB.
CODY: Feeley, LG.
GREYBULL: Fenton, LE.
KEMMERER: Coni, RT.
LANDER: Cheney, LH.
NATRONA: Mike Sedar, FB.
SHERIDAN: Harold Baker, C; James Lugenbeel, RG; Maurice Carpenter, RH.
THERMOPOLIS: Wayne Jones, LT; Eldon Krusee, RE.


1930

Not yet available.


2020s | 2010s | 2000s | 1990s | 1980s | 1970s | 1960s | 1950s | 1940s | 1930s | 1920s