This page is sponsored by the Wyoming Chapter of the National Football Foundation and College Hall of Fame.
http://www.wyomingfootballfoundation.org/

 

State champions — Wyoming High School Football History

YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A 11-manClass 1A six-man
2016SheridanStar ValleyBig HornPine BluffsKaycee
2015SheridanStar ValleyWheatlandUpton-SundanceKaycee
2014NatronaCodyMountain ViewCokevilleGuernsey-Sunrise
2013Cheyenne EastPowellBig HornCokevilleMeeteetse
2012NatronaPowellLymanSoutheastDubois
2011SheridanPowellLovellCokevilleSnake River
2010NatronaDouglasThermopolisCokevilleSnake River
2009SheridanDouglasThermopolisSoutheastGuernsey-Sunrise
YearClass 5AClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A
2008GilletteDouglasGlenrockBurnsSoutheast
2007Cheyenne EastJacksonKemmererRiversideSoutheast
2006GillettePowellBig PineySoutheastGuernsey-Sunrise
2005Cheyenne CentralBuffaloKemmererSundanceUpton
2004Green RiverBuffaloBig PineyBig HornGuernsey-Sunrise
2003NatronaWorlandGlenrockBig HornCokeville
2002Rock SpringsWorlandGlenrockLuskCokeville
2001Rock SpringsWorlandBig PineySoutheastCokeville
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-DIClass 1A-DII
2000GilletteRawlinsBig PineyLuskSoutheast
1999NatronaRivertonLymanLuskSoutheast
1998GilletteRivertonBig PineyRocky MountainCokeville
1997EvanstonRivertonMountain ViewRocky MountainWind River
1996NatronaStar ValleyBuffaloMoorcroftCokeville
1995SheridanStar ValleyMountain ViewRocky MountainCokeville
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A 11-manClass 1A nine-man
1994LaramieRivertonKemmererCokevilleBurlington
1993SheridanStar ValleyKemmererCokevilleMeeteetse
1992SheridanStar ValleyThermopolisRocky MountainBurlington
1991SheridanCodyThermopolisCokevilleMidwest
1990SheridanTorringtonThermopolisCokevilleLingle
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-
1989Cheyenne CentralWorlandCokevilleHanna (9-man)x
1988Cheyenne CentralTorringtonBig PineyCokevillex
1987Rock SpringsPowellLovellCokevillex
1986SheridanJacksonLuskCokevillex
1985NatronaEvanstonShoshoniBig Hornx
1984LaramieWheatlandMountain ViewCokevillex
1983Cheyenne CentralBuffaloBurnsCokevillex
YearClass AAClass AClass B--
1982SheridanStar ValleyLymanxx
1981Kelly WalshJacksonLuskxx
1980Kelly WalshStar ValleySoutheastxx
1979Cheyenne CentralBuffaloMidwestxx
1978Rock SpringsDouglasCokevillexx
1977Cheyenne CentralGlenrockBig Pineyxx
1976CodyGreen RiverLymanxx
1975NatronaDouglasPinedalexx
1974Cheyenne EastTorringtonTongue Riverxx
1973LaramieGreen RiverTongue Riverxx
1972Kelly WalshStar ValleySt. Mary'sxx
YearClass AA-A-Class B--
1971LaramiexGlenrockxx
1970Cheyenne EastxPinedalexx
1969LaramiexCokevillexx
1968LaramiexGlenrock/Byronxx
1967PowellxTongue Riverxx
1966PowellxTongue Riverxx
1965Cheyenne CentralxByronxx
1964Laramiexxxx
1963Natronaxxxx
1962LaramiexSt. Stephensxx
YearClass AAClass AClass B--
1961LaramieStar ValleyUptonxx
YearClass AAClass AClass BClass B (6 or 8-man)-
1960LaramieGreybullByronGlenrock (8-man)x
1959Rock SpringsWorlandShoshoniBig Piney (8-man)x
1958Sheridan/LaramieCodyByronGlenrock (8-man)x
1957Natrona/SheridanPowellByronGlendo (8-man)x
1956LaramieWorlandByronTongue River (6-man)x
YearClass AAClass A--Class B (six-man)-
1955LaramieWorlandxCowley (6-man)x
1954Cheyenne Central/LaramieWorlandxHanna (6-man)x
1953SheridanWorlandxDayton (6-man)x
1952SheridanWorlandxHanna (6-man)x
1951Laramie/NatronaEvanstonxByron (6-man)x
1950LaramieGreen RiverxCowley (6-man)x
1949Cheyenne CentralGreen RiverxByron (6-man)x
1948NatronaLanderxByron (6-man)x
YearClass AA----
1947Rawlinsxxxx
1946Sheridanxxxx
1945Cheyenne Centralxxxx
1944Cheyenne Centralxxxx
1943Cheyenne Centralxxxx
1942Natronaxxxx
1941Cheyenne Centralxxxx
1940Rock Springs/Sheridanxxxx
1939Natronaxxxx
YearOne Class----
1938Sheridanxxxx
1937Natronaxxxx
1936Sheridanxxxx
1935Rock Springsxxxx
1934Sheridanxxxx
1933Natronaxxxx
1932Thermopolisxxxx
1931Sheridanxxxx
1930Sheridanxxxx
1929Thermopolis/Cheyenne Centralxxxx
1928Thermopolis/Natronaxxxx
1927Worlandxxxx
1926Worlandxxxx
1925Worlandxxxx
1924Worlandxxxx
1923Sheridanxxxx
1922Sheridanxxxx
1921Sheridanxxxx

Note: The AA (large-school) champions listed between 1939 and 1968 were decided by conference standings, not by playoffs or a championship game. All champions listed between 1962-67 and Class A, B and C champions from 1962-74 were decided by statewide poll, not by state playoffs or a state championship game. Champions listed for those eras are consensus champions (Class AA/one class champions from 1939 to 1961), AP ballot champions (1962) and UPI ballot champions (1963-74). Champions listed prior to 1931 are consensus champions based on press reports from those years.


Total championship count

Only programs that have won state championships are listed. Totals are from 1921 to 2016. Defunct programs in italics.
Sheridan: 25 (10 poll/consensus-15 bracket/title game)
Cokeville: 22 (1 poll/consensus-21 bracket/title game)
Natrona: 17 (7 poll/consensus-10 bracket/title game)
Laramie: 16 (10 poll/consensus-6 bracket/title game)
Cheyenne Central: 14 (8 poll/consensus-6 bracket/title game)
Worland: 14 (4 poll/consensus-10 bracket/title game)
Star Valley: 10 (1 poll/consensus-9 bracket/title game)
Byron: 9 (2 poll/consensus-7 bracket/title game)
Southeast: 9 (0 poll/consensus-9 bracket/title game)
Big Piney: 8 (0 poll/consensus-8 bracket/title game)
Glenrock: 8 (2 poll/consensus-6 bracket/title game)
Powell: 8 (2 poll/consensus-6 bracket/title game)
Thermopolis: 8 (2 poll/consensus-6 bracket/title game)
Rock Springs: 7 (2 poll/consensus-5 bracket/title game)
Big Horn: 5 (0 poll/consensus-5 bracket/title game)
Buffalo: 5 (0 poll/consensus-5 bracket/title game)
Douglas: 5 (0 poll/consensus-5 bracket/title game)
Green River: 5 (1 poll/consensus-4 bracket/title game)
Lusk: 5 (0 poll/consensus-5 bracket/title game)
Tongue River: 5 (4 poll/consensus-1 bracket/title game)
Cheyenne East: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Cody: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Gillette: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Guernsey-Sunrise: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Kemmerer: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Lyman: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Mountain View: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Riverton: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Rocky Mountain: 4 (0 poll/consensus-4 bracket/title game)
Evanston: 3 (0 poll/consensus-3 bracket/title game)
Hanna: 3 (0 poll/consensus-3 bracket/title game)
Jackson: 3 (0 poll/consensus-3 bracket/title game)
Kelly Walsh: 3 (0 poll/consensus-3 bracket/title game)
Torrington: 3 (1 poll/consensus-2 bracket/title game)
Burlington: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Burns: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Cowley: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Kaycee: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Lovell: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Meeteetse: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Midwest: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Pinedale: 2 (1 poll/consensus-1 bracket/title game)
Rawlins: 2 (1 poll/consensus-1 bracket/title game)
Shoshoni: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Snake River: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Upton: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Wheatland: 2 (0 poll/consensus-2 bracket/title game)
Dayton: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Dubois: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Glendo: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Greybull: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Lander: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Lingle: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Moorcroft: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Pine Bluffs: 1 (o poll/consensus-1 bracket/title game)
Riverside: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
St. Mary’s: 1 (1 poll/consensus-0 bracket/title game)
St. Stephens: 1 (1 poll/consensus-0 bracket/title game)
Sundance: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Upton-Sundance: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)
Wind River: 1 (0 poll/consensus-1 bracket/title game)


Championship game appearances

From 1931 to 2016. Defunct programs in italics.
Cokeville: 27 (21-6, .778)
Sheridan: 21 (15-6, .714)
Star Valley: 19 (9-10, .474)
Natrona: 16 (10-6, .625)
Buffalo: 15 (5-10, .333)
Worland: 14 (10-4, .714)
Big Horn: 14 (5-9, .357)
Lusk: 14 (5-9, .357)
Douglas: 13 (5-8, .385)
Gillette: 13 (4-9, .308)
Laramie: 12 (6-6, .500)
Rock Springs: 12 (5-7, .417)
Southeast: 11 (9-2, .818)
Glenrock: 11 (6-5, .545)
Evanston: 11 (3-8, .273)
Torrington: 11 (2-9, .182)
Big Piney: 10 (8-2, .800)
Thermopolis: 10 (6-4, .600)
Mountain View: 10 (4-6, .400)
Cheyenne Central: 9 (6-3, .667)
Powell: 9 (6-3, .667)
Cody: 9 (4-5, .444)
Guernsey-Sunrise: 9 (4-5, .444)
Upton: 9 (2-7, .222)
Byron: 8 (7-1, .875)
Kemmerer: 8 (4-4, .500)
Lovell: 7 (2-5, .286)
Cheyenne East: 7 (4-3, .571)
Green River: 7 (4-3, .571)
Riverton: 7 (4-3, .571)
Tongue River: 7 (1-6, .143)
Hanna: 6 (3-3, .500)
Midwest: 6 (2-4, .333)
Lyman: 5 (4-1, .800)
Rocky Mountain: 5 (4-1, .800)
Lander: 5 (1-4, .200)
Pinedale: 5 (1-4, .200)
Hulett: 5 (0-5, .000)
Jackson: 4 (3-1, .750)
Cowley: 4 (2-2, .500)
Meeteetse: 4 (2-2, .500)
Wheatland: 4 (2-2, .500)
Dubois: 4 (1-3, .250)
Pine Bluffs: 4 (1-3, .250)
Rawlins: 4 (1-3, .250)
Kelly Walsh: 3 (3-0, 1.000)
Burlington: 3 (2-1, .667)
Burns: 3 (2-1, .667)
Kaycee: 3 (2-1, .667)
Snake River: 3 (2-1, .667)
Greybull: 3 (1-2, .333)
Lingle: 3 (1-2, .333)
Sundance: 3 (1-2, .333)
Shoshoni: 2 (2-0, 1.000)
Moorcroft: 2 (1-1, .500)
Riverside: 2 (1-1, .500)
Wind River: 2 (1-1, .500)
Saratoga: 2 (0-2, .000)
Wright: 2 (0-2, .000)
Dayton: 1 (1-0, 1.000)
Glendo: 1 (1-0, 1.000)
Upton-Sundance: 1 (1-0, 1.000)
Farson: 1 (0-1, .000)
Newcastle: 1 (0-1, .000)
Normative Services: 1 (0-1, .000)
Reliance: 1 (0-1, .000)
St. Mary’s: 1 (0-1, .000)
St. Stephens: 1 (0-1, .000)

Active programs that have never won a state title: Cheyenne South, Farson, Hulett, Newcastle, Normative Services, Rock River, Saratoga, Ten Sleep, Wright and Wyoming Indian. Also, Cheyenne South, Rock River, Ten Sleep and Wyoming Indian are the only active programs that have never played in a state championship game.