This page is available for sponsorship! Click here for more information on page sponsorship.

State runners-up — Wyoming High School Football History

YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A 11-manClass 1A six-man
2016NatronaPowellGreybullTongue RiverFarson
2015GilletteGreen RiverGlenrockTongue RiverMeeteetse
2014GilletteDouglasBig HornLuskDubois
2013NatronaDouglasMountain ViewLuskMidwest
2012GilletteStar ValleyLovellLuskSnake River
2011Cheyenne EastDouglasLymanSoutheastDubois
2010SheridanBuffaloBig HornLuskHanna
2009Cheyenne CentralCodyGlenrockLingleKaycee
YearClass 5AClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A
2008Green RiverBuffaloKemmererBig HornBurlington
2007EvanstonBuffaloGlenrockBig HornGuernsey-Sunrise
2006Cheyenne EastDouglasTongue RiverRiversideCokeville
2005Cheyenne EastStar ValleyGlenrockWrightGuernsey-Sunrise
2004NatronaLanderMountain ViewUptonCokeville
2003GilletteBuffaloLovellLuskSoutheast
2002GilletteStar ValleyMountain ViewBig HornGuernsey-Sunrise
2001GilletteStar ValleyMountain ViewLuskNormative Services
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-DIClass 1A-DII
2000LaramiePowellMountain ViewSundanceBig Horn
1999GilletteDouglasMountain ViewPinedaleCokeville
1998LaramieStar ValleyLovellPinedaleUpton
1997SheridanStar ValleyThermopolisLuskUpton
1996SheridanTorringtonThermopolisLuskHulett
1995LaramieLanderBuffaloLuskGuernsey-Sunrise
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A 11-manClass 1A nine-man
1994NatronaLanderThermopolisPine BluffsHulett
1993EvanstonLanderBuffaloRocky MountainHulett
1992GilletteTorringtonBuffaloWind RiverHulett
1991GilletteStar ValleyLovellPine BluffsBig Horn
1990Cheyenne CentralStar ValleyLovellSundanceDubois
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-
1989Rock SpringsJacksonBurnsMidwest (9 man)x
1988EvanstonWorlandUptonBig Hornx
1987LaramieWheatlandUptonMeeteetsex
1986RawlinsDouglasBig PineyBig Hornx
1985CodyTorringtonSetonWrightx
1984CodyEvanstonTongue RiverMidwestx
1983Rock SpringsEvanstonGreybullMidwestx
YearClass AAClass AClass B--
1982RawlinsWheatlandSaratogaxx
1981Rock SpringsNewcastlePinedalexx
1980Rock SpringsBuffaloCokevillexx
1979RivertonEvanstonBig Pineyxx
1978LaramieStar ValleyLinglexx
1977CodyEvanstonTongue Riverxx
1976LaramieBuffaloGuernsey-Sunrisexx
1975Rock SpringsStar ValleySaratogaxx
YearClass AA----
1974Rawlinsxxxx
1973Rivertonxxxx
1972Rivertonxxxx
1971Rock Springsxxxx
1970Thermopolisxxxx
1969Worlandxxxx
1968Worlandxxxx
YearClass AAClass AClass B--
1962-67No playoffs
1961xBuffaloSt. Stephensxx
YearClass AAClass AClass BClass B (6 or 8-man)-
1960xEvanstonUptonHulett (8-man)x
1959xDouglasByronMoorcroft (8-man)x
1958xTorringtonUptonCokeville (8-man)x
1957xTorringtonKemmererTongue River (8-man)x
1956xTorringtonKemmererCokeville (6-man)x
YearClass AAClass A--Class B (six-man)-
1955xTorringtonxPinedale (6-man)x
1954xTorringtonxCowley (6-man)x
1953xTorringtonxGlenrock (6-man)x
1952xDouglasxCowley (6-man)x
1951xWorlandxHanna (6-man)x
1950xPowellxHanna (6-man)x
1949xCodyxReliance (6-man)x
1948xGreen RiverxPine Bluffs (6-man)x
1939-47No playoffs
1938Natronaxxxx
1937Sheridanxxxx
1936Natronaxxxx
1935Sheridanxxxx
1934Rock Springsxxxx
1933Sheridanxxxx
1932Kemmererxxxx
1931Cheyenne Centralxxxx