This page is sponsored by Buckle Up for Life.

The simple act of wearing a seat belt is the single most effective way to prevent death and serious injury in a crash. Yet historically, Wyoming has one of the lowest seat belt compliance rates in the country. By working together to increase seat belt usage, we can protect people from needless death and injury.

All-state teams — Wyoming High School Football History

Unless otherwise noted, all-state teams were selected by the Wyoming Coaches Association.

1949
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Charles Baker, jr, B; Tommy Rhone, sr, B; Dave Bennett, sr, G; Larry Barry, sr, T; Don Olcott, sr, E.
LANDER: Frank Freese, sr, E.
LARAMIE: Richard Viner, sr, C.
NATRONA: Lyle Covington, sr, T.
RAWLINS: Jerry Campbell, jr, B.
ST. MARY’S: Jim Morell, sr, G.
WORLAND: Bob Francke, sr, B.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Lyle Van Horn, B; Dick Mabie, G.
GREEN RIVER: Dale Terwilliger, T.
NATRONA: Darrell Hougham, B; Robert McConahay, C.
NEWCASTLE: Pete Thompson, B.
ROCK SPRINGS: Tom Lambert, B.
SHERIDAN: Gary Kaiser, G; Jim Askew, E.
WORLAND: Gene Schneider, T; Jerry Brown, E.

Honorable mention

CHEYENNE CENTRAL: Bill Stapp, E; Don Schoneberg, C.
DOUGLAS: Lee Smathers, C.
LARAMIE: Chuck Thorne, G.
LUSK: Norman Penfield, B.
MIDWEST: Allan Griffin, B; Bill Dorr, E.
NATRONA: Ed Barnett, G; Bryan Harris, T; Bob Hileman, E; Bill Rissler, E.
RAWLINS: Frank McQuade, B.
ROCK SPRINGS: John Dolence, C; Guy Mirich, G; John Stanton, T; Dan Blevins, E.
ST. MARY’S: Joe Adragna, T.
SHERIDAN: Dave Gillis, B.
SUNDANCE: Tommy Ryan, T.
TORRINGTON: Keith Copper, B; Wilbert Herdt, B; Bob Ponder, G.
Player of the year: Don Olcott, Cheyenne.


1948
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Don Olcott, jr, RE.
EVANSTON: Paul Taggart, sr, LG.
LANDER: George Bozanic, sr, FB.
LARAMIE: Jack Logan, sr, HB.
NATRONA: Art Pierce, sr, LE; Bill Hileman, sr, C; Lyle Covington, jr, RT; Dick Sedar, sr, QB; Chuck Spaulding, sr, HB.
RAWLINS: Tom Tobias, sr, RG.
SHERIDAN: Bill Lucas, sr, LT.

Second team

CODY: Harold Lee, sr, LT.
GREEN RIVER: Jim Valencia, jr, LG.
LANDER: Frank Freese, sr, RE.
LARAMIE: Bob Wyatt, sr, LE; Ed Bartruff, sr, QB; Pat Cowper, sr, FB.
NATRONA: Charles Carlson, sr, RG; Bill Schmidt, sr, RT.
RIVERTON: Bob Stouffer, sr, C.
ROCK SPRINGS: Stanley Jereb, sr, HB.
SHERIDAN: Dave Gillis, jr, HB.

Honorable mention

CHEYENNE CENTRAL: Larry Barry, T; Manuel Valdez, T; Dale Martin, G; Don Schoneberg, C; Lyle Van Horn, B.
DOUGLAS: Jack McKelvey, G; Dick Moore, B; Dean Young, B.
GREEN RIVER: Bob Moedl, E; Ernest Lowseth, B.
GREYBULL: Leon Sanders, T; William Clifton, B.
KEMMERER: Jim Joslin, T; Jerry Floyd, C.
LANDER: Louis Twitchell, G.
LARAMIE: Gil Roum, T; Carroll Mohr, C.
LOVELL: Grant Goodrich, E; LeRoy Krogman, T; Bruce Goodrich, B.
LUSK: Keith Ray, E.
MIDWEST: Dave Adams, B.
NATRONA: Ted Layman, E; Bill Mathews, G; Tom Hool, B; Joe Temple, B.
NEWCASTLE: Gene Holwell, T; Carl Wake, B.
RIVERTON: Dale Purinton, E; Bill Sollars, B.
ROCK SPRINGS: Bill Undem, T; John Dolence, C; Fred Magagna, B; Frank Zupence, B.
SHERIDAN: James Askew, E; Dale Hall, T; Allen Jones, G; Keith Long, B.
STAR VALLEY: Jack Hale, E.
SUPERIOR: Marshall Robinson, B.
TORRINGTON: Robert Rodriguez, T; Tom Cassidy, C; Elden Miller, B.
UPTON: Elbert Norris, B.
WHEATLAND: Ned Criss, B.
WORLAND: Robert King, G; Wayne Hilgendorf, B.
Player of the year: George Bozanic, Lander.


1947
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: George Kingham, sr, C.
CODY: Bill Martin, sr, HB.
LARAMIE: Bill McCalla, sr, LG.
LOVELL: Lowell Earl, sr, HB.
NATRONA: Tom Scott, sr, LE; Stanley Caldwell, sr, RG; Deroy Smith, sr, RT; Clark Stroud, jr, FB.
RAWLINS: Charles Cooper, sr, LT; Bill McKay, sr, QB.
RIVERTON: Burr Reding, sr, RE.

Second team

CODY: Dick Null, sr, RT.
KEMMERER: Stanley Legarra, sr, HB.
LANDER: George Bozanic, jr, QB.
LARAMIE: Jack Logan, jr, HB.
NATRONA: Art Pierce, jr, LE; Bob Rhodes, sr, C; George Payton, jr, RG.
RAWLINS: Frank Sannes, sr, RE; Gerald Jordan, sr, FB.
RIVERTON: Bill Franklin, sr, LT.
ROCK SPRINGS: Tony Gosar, sr, LG.

Honorable mention

CHEYENNE CENTRAL: Bob Buckles, HB; Andy Bunten, QB; Dick Haag, E; John Whitesides, T.
CODY: Myron Burt, C; Kenny Miller, QB; Bill Sharp, HB.
DOUGLAS: Harry Dunham, T; Jack McKelvey, G; Earl Shatto, HB.
EVANSTON: Morris Samuelson, FB; Paul Taggart, G.
GREEN RIVER: Byron Toone, QB.
KEMMERER: Jim Joslin, T.
LARAMIE: Russ Eads, E; Jim Wood, T.
LOVELL: Bob Averett, E; Dick Doerr, E; Bob Moncur, C; Bill Whelan, HB.
LUSK: Ken Butler, T.
MIDWEST: Keith Bieg, HB; Ivan Million, T; Vic Nottingham, QB; Carl Wilson, FB.
NATRONA: Mike Bouzis, T; John Kapeles, FB.
NEWCASTLE: Lloyd Avery, G; Carl Wake, HB.
POWELL: Donald Bender, HB.
RAWLINS: Jack Cramer, G; Nick Eliopulous, C; Bob Lovato, G; Ray Roberts, HB.
RIVERTON: Leonard Blumenshine, HB; Harry Fabrizius, QB; Bob Stouffer, C; Lawrence Valdez, G.
ROCK SPRINGS: Ed Fermelia, E; Frank Goglio, C; Dave Hawks, E; Stanley Jereb, HB; Bill Mau, FB.
SHERIDAN: Floyd Businga, G; Gerry Carroll, FB; Don Hamstreet, HB; George Zowada, C.
THERMOPOLIS: Eddie Haratyk, E.
TORRINGTON: Tom Cassidy, T; Don Spence, QB.
WORLAND: Wayne Hilgendorf, QB; Harry Ujifusa, G.
Player of the year: Lowell Earl, Lovell.


1946
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CAMPBELL COUNTY: Richard Clark, sr, C.
CHEYENNE CENTRAL: Marvin Strauch, sr, LT; Bob Buckles, jr, QB.
CODY: Bill Martin, jr, HB.
EVANSTON: Ronnie Stevens, sr, RE.
LARAMIE: Bob Quisenberry, sr, HB.
NATRONA: Bob Davis, sr, RG; Deroy Smith, jr, RT.
SHERIDAN: Joe Zowada, sr, LE; Carl McManis, sr, LG; Ray Hobbs, sr, FB.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: John Genova, sr, LE.
CODY: Jack Johnston, sr, RE.
DOUGLAS: Bob Weatherwax, sr, RG.
LARAMIE: Bob Pender, sr, QB.
LOVELL: Lowell Earl, jr, RT.
MIDWEST: Jack Hahn, sr, HB.
NATRONA: Clark Stroud, soph, HB.
POWELL: Dick Holmes, sr, FB.
RAWLINS: Hawley Pixler, sr, LT; Bill Larramore, sr, C.
SHERIDAN: Ed Zowada, sr, LG.

Honorable mention

BUFFALO: Dale Wilson, T.
CHEYENNE CENTRAL: Jack Froistad, E; Dick Wilson, T; Bill Foy, G; George Kingham, C; Vernon Gale, FB.
CODY: Kenneth Lindsey, E; Don Anderson, T; Rob Ranck, QB.
DOUGLAS: Don Jacobs, T; Warren Goodrich, HB; Russell Vetter, HB.
EVANSTON: Morris Samuelson, QB; Don Stevens, HB; Elvin Nielson, HB.
GREEN RIVER: Jack Desmond, HB; Don Coffey, HB.
GREYBULL: Ed Rech, T; John Rowland, HB; Bob Tolman, FB.
KEMMERER: Johnny Millich, E; Phil Flanagan, C; Leonard Georges, QB; Stanley Legarra, HB.
LANDER: Gene Hallock, FB.
LARAMIE: Ray Eads, E; Wendell Cosner, C.
LOVELL: Ed Horsley, QB.
MIDWEST: Ivan Million, T; Everett Chaffin, G; Richard Moore, HB; Keith Bieg, FB.
NATRONA: Joe Robb, G; Ted Scott, C.
RAWLINS: Charles Cooper, T; Alfred Lopez, G; Bill McKay, QB; Raymond Roberts, HB.
RIVERTON: Burr Redding, E; J.C. Sollars, G; Pierre Geraud, QB; Leonard Blumenshine, FB.
ROCK SPRINGS: Ray Confer, E; Urban Mrak, G; Carl Sandstrom, G; Joe Angelovic, QB; Fred Behring, HB.
SHERIDAN: Bob Hendrickson, C; Dick Switzer, QB; Amos Littler, HB.
STAR VALLEY: Dean Van Noy, E; Don Baldwin, HB.
SUNDANCE: Jimmy Wahm, G.
TORRINGTON: Franklin Redfield, E; George Eaton, E; Lyle Baysinger, G.
WHEATLAND: Larry Mylett, T; George Irwin, C.
Player of the year: Ray Hobbs, Sheridan.


1945
As chosen by the staff of the Wyoming State Tribune
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Jim Godfrey, RT; Carl Lathrop, LE; Jim Storey, LH; Bud Whelan, FB.
EVANSTON: Jack Mudd, RG; Boyd Henderson, QB.
NATRONA: Bill Tobin, RE; Corky Marburger, LG.
POWELL: Buel Hixson, C.
RAWLINS: Charles Cooper, LT.
SHERIDAN: Ray Hobbs, RH.

Second team

CAMPBELL COUNTY: James Bishop, QB.
CHEYENNE CENTRAL: Jack Mills, RG; Paul Mulhern, C.
CODY: Bill Martin, FB.
LOVELL: Lowell Earl, LT.
RAWLINS: Bob Lovato, LG; Harold Penland, LE; Gerald Jordan, LH.
SHERIDAN: Joe Zowada, RE.
TORRINGTON: J.T. Wilkinson, RH.
WORLAND: George Bower, RT.


1944
As chosen by the staff of the Wyoming State Tribune
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Don McDonald, RE; Jim Federer, RG; Marvin Roman, LH.
GREEN RIVER: Joe Kienlen, LT.
NATRONA: Neil Mahoney, RT; Bruce Snedden, C; LeRoy Pearce, FB.
POWELL: Bill Carroll, LG; Bill Roney, LE; Keith Bloom, RH.
SHERIDAN: Dick Campbell, QB.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Frank Hensley, RT; Bob Boyack, C; Bob Benson, RH.
CODY: Robert Todd, LT.
DOUGLAS: Duane Haefele, LG; Wayne Blackman, LE.
LUSK: Jim Griffith, QB.
NATRONA: Bill Tobin, RE.
POWELL: Kenneth “Bink” Meyer, LH.
RAWLINS: Jimmy Tripp, RG; Austin Jordan, FB.

Honorable mention

CAMPBELL COUNTY: Jim Bishop, B; Lyle Wilson, E.
LANDER: Jack Llama, G.
LUSK: Dean Long, B; Gene Blackmore, E; Ed Boner, G; Don Hoy, C; Ed Lorenzen, T.
MIDWEST: Richard Roediger, B.
NATRONA: George Scott, B.
RAWLINS: Harold Ogburn, B.
RIVERTON: Hysler Runyan, B; Earl Waddell, G.
ROCK SPRINGS: Jimmy Harris, B.
SHERIDAN: Joe Zowada, E; Eugene Perkins, G.
THERMOPOLIS: Joe McKethen, B.
TORRINGTON: J.T. Wilkinson, B; Mel Lewis, B.


1943
As chosen by the staff of the Wyoming Eagle
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Pete Cook, QB; Hubert Hubbard, C.
LUSK: Jim Fagan, HB.
NATRONA: Bob Sackett, FB; George Kelley, G.
POWELL: Bill Roney, E.
RAWLINS: David Martinez, G.
RIVERTON: Jack Ratliff, HB.
ROCK SPRINGS: Ted Petersen, T.
SUNRISE: Murray Francescato, E.
WORLAND: Bob Kitch, T; Jack Heron, E alternate.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Frank Hensley, T; Don McDonald, E; Gale Powell, HB.
GREEN RIVER: Ed Hoover, G.
LARAMIE: Bob Quisenberry, T.
NATRONA: Bill Tope, C.
RAWLINS: Bob Jordan, QB.
SHERIDAN: Roy L. Mentock, alternate.
SUNRISE: Anthony Balzan, HB.
TORRINGTON: Tom Marks, FB.
WHEATLAND: Ray Reerink, E.

Third team

CAMPBELL COUNTY: Joe Marshall, T.
CHEYENNE CENTRAL: Marvin Homan, B.
GREEN RIVER: Bo Young, E.
LANDER: Dan Bozanic, alternate B.
LUSK: Ray Noah, B.
NATRONA: LeRoy Pearce, B; Hugh Martin, G.
RAWLINS: Bob Sullins, E.
RIVERTON: Earl Waddell, G.
THERMOPOLIS: Ted “Tinker” Hunter, C.
WHEATLAND: Theodore Weinmeister, T.
WORLAND: Ray Saito, B.


1942
As chosen by the staff of the Wyoming Eagle
ALL CLASSES
First team

GREEN RIVER: George Keinlen, T; Frank Stine, QB.
GREYBULL: Charles Unterzuber, B.
LARAMIE: Perry Stockton, B.
NATRONA: Bill Nickerson, E; Marion Bouzis, T; Joseph Donlin, C; Roy Crouch, B.
ROCK SPRINGS: Bob Wildermuth, G; Fred Taucher, B.
THERMOPOLIS: John Pilch, E.
TORRINGTON: Russell Zimmer, G.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Ted Morrell, G; Kenny Shugart, B.
LARAMIE: Warren Wallace, T.
NATRONA: Lee Krusmark, T.
RAWLINS: Tony Sevenikor, E; Vern Cole, B.
RIVERTON: Jack Ratliff, B.
ROCK SPRINGS: Ronald McMillan, C; Joe Tyan, B.
SHERIDAN: Paul Smith, Utility.
STAR VALLEY: Vern Gardner, E.
WORLAND: Harlan Swanson, G.

Third team

CHEYENNE CENTRAL: Marshall Broyles, E; Peter Cook, B; Venko Yonkoff, B.
GREYBULL: Albert Waddell, T.
LARAMIE: Robert Bath, G; Gordon Nowitzki, E.
NATRONA: C. William Noel, Utility.
RAWLINS: Daryl Williams, T.
SHERIDAN: Leonard McEwan, C.
WHEATLAND: Mackey Jones, G.
WORLAND: Ray Saito, QB; Jack Troseth, B.
Most valuable player: Bob Wildermuth, Rock Springs.


1941
As chosen by the staff of the Casper Tribune-Herald
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Bob Huss, RG; Wallace Judy, HB; Danny McKinney, RT.
LARAMIE: Duane Bushnell, FB; Byron Foreman, RE.
NATRONA: Bill Bentley, HB; William Day, C; Dick Friedlund, LT.
RIVERTON: Harold “Spike” Hand, QB.
ROCK SPRINGS: Fred Taucher, Alt; Bob Wildermuth, LG.
SHERIDAN: George Waters, LE.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: Bill Burks, RT; Kenny Tallman, Alt; Fred Wheeland, RE.
DOUGLAS: J.B. Ford, HB.
NATRONA: Frank Alegria, LE; George Brannon, HB; James Tobin, LG.
RAWLINS: Charles Ogburn, FB.
RIVERTON: Bob Peck, C.
ROCK SPRINGS: Arthur Marshall, LT.
SHERIDAN: George Kuzara, RG; Johnny Urbaczka, QB.

Third team

CHEYENNE CENTRAL: Fay Eaton, C.
GREEN RIVER: Frank Stine, HB.
LARAMIE: Don Crawford, LT.
MIDWEST: Timer Moses, Alt.
NATRONA: Roy Crouch, QB; Robert Frandsen, LE; Swede Meyer, HB; Robert Robertson, RT.
ROCK SPRINGS: Harrison Krichbaum, RE; Takayuri Tanaka, LG.
THERMOPOLIS: Bill Bush, FB.
TORRINGTON: Russell Zimmer, RG.


1940
As chosen by the staff of the Wyoming Eagle
ALL CLASSES
First team

CHEYENNE CENTRAL: Bud Angst, LT; Nimmo Taylor, FB.
LARAMIE: Gene Smith, QB.
NATRONA: Lawrence Kirkpatrick, RT; Eddie Blackman, RE.
ROCK SPRINGS: John Dasovich, LE; Francis Connor, LG; Don Chipp, C; Tony Katana, HB
SHERIDAN: John Urbaczka, RG; Bill Sweem, HB.

Second team

CHEYENNE CENTRAL: John Little, FB.
LARAMIE: Duane Bushnell, RE.
NATRONA: Jack Foncree, LG; Bill O’Donnell, C; Byron Clapp, RG; Dick Bowman, HB.
ROCK SPRINGS: Morton Joslin, RT; Alfred Sims, HB.
SHERIDAN: Don Carroll, LE; George Waters, LT; Frank Shaffer, QB.

Third team

CHEYENNE CENTRAL: Jack Norris, QB.
LARAMIE: Eddie Dolan, LG; George Prahl, C; Erling Alexander, RT.
POWELL: Dick Heasler, FB.
RAWLINS: Bill Sullins, RE; Charles Ogburn, HB.
ROCK SPRINGS: Edward Jereb, RG; Jimmy Reese, HB.
SHERIDAN: Robert “Zeke” Zowada, LE; Don Simmons, LT.
Most valuable player: Bill Sweem, HB, Sheridan.


2020s | 2010s | 2000s | 1990s | 1980s | 1970s | 1960s | 1950s | 1940s | 1930s | 1920s